Reklamsız Film ve Dizi İzleme Keyfini Yaşayın...

Türkiye’de Pek Bilinmeyen Üç Efsane HBO Dizisi

MoodFilm
19 Mar 2019
Türkiye’de Pek Bilinmeyen Üç Efsane HBO Dizisi

Dünyanın belki de en iyi kanalı olarak gösterilen HBO’nun yüzlerce süper yapımı var. Bu listede bunların üç tanesine yer veriyoruz.

Silicon Valley

1- Silicon Valley – Silikon Vadisi

Silicon Valley hem mizah hem de bir teknoloji dizisi olarak karşımıza çıkıyor. Belki de HBO‘nun ağır dram dizileri kadar ciddi bir yapısı yok ancak kesinlikle sürükleyici ve güldüren bir dizi diyebiliriz.

Orjinal beş karaktere sahip olmakla birlikte özellikle Youtube üzerinde birden fazla komik düzenlemeleriyle şimdiden efsane diziler arasında kendisine yer bulmuş durumda. Silikon Vadisi ‘ni hem mizahçerezlik bir dizi hem de bir teknoloji-yazılım tutkunu olarak izleyebilirsiniz. Kesinlikle yazılım alanında uğraşan insanlar bu dizide kendisine ait bir şeyler bulacaktır ve bazı yerlerde kahkahalarını tutamayacaktır.

Örneğin başroldeki karakterimiz, sevgilisini kodlama yaparken TAB tuşuna basmayı tercih etmeyip sürekli SPACE ‘e basarak boşluk bıraktığı için terk ediyor! İnanabiliyor musunuz? Demek ki programcı kavgaları bundan oluyormuş….

Elbette tek absürt komedi kısmı bununla sınırlı değil. Hintlilerin sürekli Java kodluyor olması, aynı ekipte bulunan Java ve C# programcısının sürekli birbiriyle didişmesi ve daha yüzlerce farklı metoduyla kesinlikle izlenesi bir dizi. Bu yüzden Silikon Vadisi’ni listenin başına eklemeyi uygun gördük.

The Sopranos

2- The Sopranos

Belki de benim tüm zamanlar arasındaki en iyi dizi olarak gördüğüm Sopranos, Türkiye’de yeterli etkiyi yaratabilmiş bir dizi değil. Ancak Türkiye’deki kitlesi de inanılmaz tutucu ve birçoğu Sopranos’un dünyanın en iyi yapımı olduğu konusunda hemfikir. Peki Sopranos’u bu kadar mükemmel kılan ne?

Her şeyin başında söylemeliyiz ki Sopranos bir İtalyan-Amerikan mafya dizisi. Mafya dizisi olması sizi şaşırtmasın. Dizinin büyük bölümü komedidram, gündelik Amerikan yaşamı ve psikoloji olarak ilerliyor. Psikoloji kısmı kesinlikle sizi etkileyecek çünkü sıradan bir hasta-doktor veya şizofren genç kız psikoloji romanından bahsetmiyoruz. Her karakterin kendi yapısı, kendi tahlilleri, başrolümüz Tony Soprano ‘nun aldığı her kararda psikolojisinin etkisi adeta yüzümüze çarpıyor.

Dünya üzerinde birçok video düzenlemesi ve hala Instagram gibi platformlarda yüzlerce aktif fan sayfası bulunan Sopranos, 1999 yılında yayımlanmaya başladı ve sadece 6 sezon sürdü. İzleyenleri adeta diziden birisi haline getiren Sopranos, kesinlikle defalarca izlenecek ve her defasında yeni anlamlar bulunabilecek bir dizi.

Psikolojiyle beraber gündelik Amerikan Hayatını anlatması bize Amerikan Kültürü hakkında da çok önemli bilgiler veriyor, genel kültürümüzü geliştiriyor. Espriler, o dönemin olayları, 11 Eylül saldırısı ve sonrası gibi birçok dönem olayına şahit oluyoruz.

Ve elbette Mafya yapılanması. İtalyan Amerikan dediğimi hatırlıyorsunuzdur, bunun anlamı Sopranos tam olarak bir Amerikan mafyası değil. Tam olarak İtalyan mafyası da sayılmaz Gomorrah gibi. İtalyan Amerikalılar, özellikle Amerika’ya 1920’lerde göç etmeye başlamış İtalyan kökenlilerin yıllar geçtikçe yeni bir kültüre ait olmasıyla oluşmuştur. İtalya’da bulunan safkan “Sicilya” mafyasının ve Omerta kurallarının dışında, ona benzeyen ancak onun gibi olmayan kendi kuralları ve Cosa Nostra ‘sı vardır.

Her neyse, The Sopranos kesinlikle izlemediyseniz izlemenizi şiddetle önerdiğimiz bir dizi.

The OZ

3- The OZ

Dünya üzerinde “Hapishane” temalı gösterilen en gerçekçi ve kaliteli yapımlardan birisi OZ, eski bir HBO yapımı olarak karşımıza çıkıyor. Amerikan hapishanelerindeki genel unsur Afro-Amerikalı SiyahilerAryan Brotherhood çetesine mensup olan Neo Naziler, Amerika Birleşik Devletleri’nin büyük bir etnik topluluğu olan Hispanikleri konu alan bu dizide hapishane yaşamının tüm aksiyonunu ve hayatta kalma mücadelesini görüyoruz.

Özellikle suç, hapishane, çete ve dram severler için kesinlikle kaçırılmayacak bir başyapıttır OZ. Yine HBO dizisi olması sebebiyle HBO’nun diğer dizilerinde olan birçok sevilen oyuncuyu da bu dizide görmek mümkün.

Amerika’nın tarihinden bugüne kadar yaşanan tüm ırkçılık ve hapishanedeki kötü yaşamın bize en gerçekçi, en realist halini yansıtıyor OZ. Bu bakımdan aslında birçok sinema ve dizi eleştirmeni tarafından, OZ’dan daha popüler olan Prison Break’ten daha yüksek puanlara sahiptir.

Realist ve kültür dolu bir dizi arıyorsanız, Amerikan hayatı ve çetelerine karşı ilginiz varsa kesinlikle OZ size göre bir dizi.

Yorumlar