Reklamsız Film ve Dizi İzleme Keyfini Yaşayın...

Hotel Mumbai İzle

MoodFilm
04 Nis 2019
Hotel Mumbai İzle

Hotel Mumbai Film İncelemesi

Avustralyalı film yönetmeni Anthony Maras’ın kendi senaryosunu John Collee ile düzenlediği ve yaşadığı yer olan Avustralya ile Mumbai Hindistan’da çektiği ilk uzun metrajlı film olan Hotel Mumbai filmi 22 Mart’ta vizyona giriyor. Film gerçek bir olaydan uyarlanırken 2008 yılının 26 Kasım akşamı Mumbai’de başlayan ve 29 Kasıma kadar süren çoklu terör saldırısını beyaz perdeye taşıyor.

Hotel Mumbai filmi Radikal İslamcı örgüt Leşker-i Tayyibe’nin cihat anlayışları nedeniyle beyinleri yıkanan 10 kişiden oluşan intihar komandosu ile Hindistan’ın en kalabalık kenti olan Mumbai’nin 12 farklı yerinde silah ve bombalarla büyük çapta bir katliam yapmasını en derin ayrıntılarıyla işliyor. Mumbai’deki Chhatrapati Shivaji Tren garından şehrin her tarafına yayılmış olan terörist eylemler neticesinde pek çok otel, ev ve iş yeri zarar görürken saldırganların 9’u ve en az 174 kişi ölürken 308’den fazla kişi de yaralanmıştır. Saldırıda yaralı olarak ele geçirilen tek Pakistanlı teröristin 21 Kasım 2012’de idam edilmesi de Hotel Mumbai filmi için en can alıcı detaylar ile işlenen bir sahnedir.

120 dakika boyunca nefes kesici trajedisi ile inandırıcılık algısını gerçek yayınlar ile de destekleyen Hotel Mumbai filmi bu vahşi saldırıyı aktarırken teröristlerin birbiriyle olan etkileşimini de başarıyla canlandırıyor. Yönetmen Anthony Maras çok cesur ama alışılmamış bir yol seçerek filmde dört teröristin insani taraflarını da ortaya çıkarmaya çalışıyor. Ayrıca bu teröristlerin diğer yandan çok az da olsa bir vicdan azabı duymadan çok sayıda insanı vahşice öldürmesiyle de olayları perçinliyor. Filmin başında pagri’sini (Sikh inancının simgelerinden türban) sarıp iğneleyen bir otel müşterisine türbanının onurunu açıklayan Arjun isimli bir Hintli bir yaralı kadını görür görmez yarasını sarmak için hemen pagrisini çözerek yardıma koşması da derinden etkilemeyi başarıyor. Hotel Mumbai filmi pek çok farklı açıdan insani tarafları öne çıkaran ama bağnazlığın ve ötekileştirmenin çok ciddi ve tehlikeli neticelerini de ele alan etkileyici sahne ve kurgusuyla Yönetmen Anthony Maras ile vizyonda başarılı olmayı fazlasıyla hak eden yapımlar arasında yerini almayı başarıyor.

Yorumlar